EuroHPC eestvedamisel töötab Euroopa eri paigus üheksa tipptasemel superarvutit, millele on peagi lisandumas kuus kvantarvutit. Et lihtsustada nendele masinatele juurdepääsu, korraldati hange EuroHPC ühendplatvormi loomiseks. Konkursi võitis konsortsium, mille liikmena aitab Tartu Ülikool tõhustada Euroopa kõrgjõudlusega andmetöötluse ökosüsteemi ning panustada Euroopa teaduse, hariduse ja ettevõtluse arengusse.
„Superarvutid ja kõrgjõudlusega andmetöötlus aitavad kiirelt töödelda suurt andmemahtu. See on hädavajalik teadus- ja arendustegevuses, et edendada tehisintellekti ja masinõppe arengut ning teha keerulisi simulatsioone,“ ütles Tartu Ülikooli teadusarvutuste keskuse juhataja Ivar Koppel. Tema sõnul on Euroopa superarvutite ökosüsteemi puuduseks asjaolu, et igal arvutisüsteemil on ainulaadne ehitus ja kõikides arvutuskeskustes hallatakse kasutajaid eri moel. „Tänu EuroHPC ühendplatvormile luuakse ühendus Euroopa superarvutite, tehisintellektisüsteemide, kvantandmetöötluse ja andmekogude vahel. See muudab kõrgjõudlusega andmetöötluse lihtsamaks ja parandab riikide juurdepääsu tipptasemel tehnoloogiale,“ selgitas Koppel.
Arvutusressursside jagamiseks kasutatakse ühendplatvormil Tartu Ülikoolis arendatavat tarkvara Waldur. Seega on ülikoolil tähtis osa selles, et tagada EuroHPC arvutisüsteemidele parem juurdepääsetavus ja seekaudu nende süsteemide laialdasem kasutuselevõtt. Platvormi klientideks saavad Euroopa teadlaskond, ettevõtted ja avaliku sektori asutused. Edaspidi on plaanis sama platvormiga ühendada Euroopasse rajatavad tehisintellektitehased.
Ühendplatvormi arendavat konsortsiumi juhib Soome IT-teaduste keskus CSC ning sellesse kuuluvad Tartu Ülikool, üleeuroopaline teadusvõrgustik GÉANT, Genti Ülikool (Belgia), Ostrava Tehnikaülikool (Tšehhi) ning Põhjamaade riiklike akadeemiliste andmesidevõrkude assotsiatsioon NORDUnet. Tööde maksumus on 20 miljonit eurot ja neid toetatakse Euroopa ühendamise rahastu (CEF) programmist. Platvormi arendamine algas tänavu jaanuaris ja vältab viis aastat.